• https://www.facebook.com/Karadenizmultiplskleroz/?fref=ts
  • https://twitter.com/SaMSunMS
  • https://www.instagram.com/karadenizmultiplsklerozdernegi/?hl=tr
Haldun Dormen Tiyatrosu MS için Samsun da...

Haldun Dormen'in senaryosunu yazdığı Türkiye genelinde 2010 yılı boyunca süren ve bir Multiple Skleroz(MS) hastasının güncesi niteliğindeki oyun hastaların sesini ve hisleriniTürkiye'ye duyurabilmek amacıyla  Haldun Dormen ve ekip arkadaşları ile birlikte daha önce; Antalya ardından İzmir'de, İstanbul'da ve Ankara'da seyircilerle buluşmuştu.

Tüm MS hastalarını ve hasta yakınlarını ortak bir çatı altında toplayarak, toplumun bu hastalık karşısında duyarlılığının ve farkındalığının artacağı düşüncesinden yola çıkılarak, yazılıp sahneye konulan oyun, Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri tarafından destekleniyor.

Hastalık tanısı  konmuş kişilere hastalığın her aşamasında gerek tıbbi, gerekse psikolojik destek vermek hedeflerinin, tiyatro sanatı  ile anlatımının en içten dışavurumu olduğu "SİL BAŞTAN "adlı oyun ile HALDUN DORMEN bir kez daha sanatın en etkili araç olduğu gerçeğini kanıtlıyor.   

2012 yılındaki ilk gösterim Samsun'da tüm hastalara ve hasta yakınlarına ücretsiz olarak sergilenecek.

MS NEDİR?

Multiple skleroz, beyni ve omuriliği tutan özbağışıklık hastalığıdır. Kısaca MS olarak anılır.

Nörotravmanın ardından genç erişkinlerde en sık görülen nörolojik bozukluktur. Sadece ABD'de yaklaşık 350.000-400.000 doktorlarca tanı konmuş kişi vardır. Hastalığın nedeni daha tam olarak anlaşılmamış olmakla birlikte, genetik ve çevresel etkenlerin birleşimiyle ortaya çıktığına inanılmaktadır. Çeşitli tipleri olsa da tümü merkezi sinir sisteminin (MSS) yangısı (enflamasyonu) ile nitelenir ve miyelinsizleşme (sinir dokusunu saran özel miyelin proteinin bağışıklık sistemince yok edilmesi) ile ilerlemektedir Başka bir deyişle MS, MSS'nin miyelinsizleşmesini ve yangısını içeren bir özbağışıklık hastalığıdır. Özbağışıklık; kısaca bağışıklık sisteminin kişinin kendi hücrelerini tanıyamaması, bunun sonucunda vücuda yabancı madde sanıp yok etmeye çalışması ve sonuç olarak vücudun kendi kendine zarar vermesi olarak açıklanabilir.

Başroller :Göksel Kortay, Ayça Varlıer, Gazi Şeker, 
                         Nuri Gökaşan, Hüseyin Gülhuy, Nebi Birgi, Volkan Yılmaz, Onur Durmaz
Yazan : Haldun Dormen-Metin Arslan
Yöneten : Haldun Dormen

  
2630 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın