• https://www.facebook.com/Karadenizmultiplskleroz/?fref=ts
  • https://twitter.com/SaMSunMS
  • https://www.instagram.com/karadenizmultiplsklerozdernegi/?hl=tr

Derneğimiz

TüzüğümüzÜyelerimiz Faliyet Raporu

Sevgili

‘KaradenizMS' ziyaretçileri,

Multipl skleroz veya kısa adıyla MS diye adlandırdığımız hastalık, toplumlarda genel olarak az bilinen ve hakkında bir şeyler söylenmesi güç olan bir hastalıktır. Bu hastalık toplumlarda farklı sıklıklarda görülmektedir. Amerika ve Kuzey Avrupa ülkelerinde daha sık görülürken, asya ülkelerinde daha az görülmektedir. Asya ile Avrupa arasında geçiş noktasında yer alan Türkiye’de MS görülme sıklığı, coğrafi konumuna uygun şekilde her İki bölgenin ortalaması kadardır. Karadeniz bölgesinde İse genel olarak, her yüz bin kişide 50 ila 75 kişide MS hastalığı olduğu bilinmektedir. Bu orandan yola çıkarak tüm karadenizde yaklaşık dört ila beş bin civarında MS hastası olduğu söylenebilir.


Ondokuz Mayıs Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı MS birimi olarak, bölgemizde yaşayan ve bölgemiz dışından kliniklerimize başvuran hastalara, hastalıklarına yönelik tanı ve tedavilerinin izlendiği poliklinik hizmetini uzun yılardır vermekteyiz. Ayrıca hasta ve hasta yakınlarına yönelik düzenlenen hasta okulları, eğitim seminerleri, televizyon programları hemen her yıl belirli periyodlarla düzenlenmektedir. Bu etkinlikler sayesinde hasta ve hasta yakınlarına sosyal destek sağlanmakta ve bu hastalıkla nasıl birlikte yaşanması gerektiği vurgulanmaktadır.TümMS'li ve MS'li yakınlarına yönelik hastanelerimizde ve hastane dışında yapılan etkinlikler bu hastalığın daha iyi öğrenilmesi ve hastalıkla yaşamanın daha kolay olması açısından oldukça önemlidir. Karadeniz bölgesinde yaşayan ve bizlerden sağlık hizmetini alan MS’ lilerin bu programlara katılımının her geçen yıl daha fazla olması ve ilginin aratması bizlerde daha farklı neler yapabiliriz düşüncesinin yerleşmesine neden olmuştur.

Diğer planlanan sosyal ağırlıklı projelerle şuan incelemekte olduğunuz KaradenizMS sayfasını sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.Bu dernek ve sitenin planlanan ve MS'lilerin hastalıkla ilgili güncel gelişmelere de ulaşabileceği sosyal ağırlığı bir eğitim projesidir. Bu sitede  bölgemizde yapılan ve planlanan etkinliklerin duyurulması, MS ile ilgili gün­cel gelişmelerin MS'lilere aktarılması ve MS'lilerin kendinden bir şeyleri bu alanda paylaşması amaç­lanmaktadır. Sizlere ulaştırdığımız bu sitenin bundan sonra sürekli sizlere aktif olabilmesi  içinsiteye yazı, fotoğraf, duygu ve düşünceleriniz ile destek olmanız büyük önem taşımaktadır.

Karadeniz MSderneği ve sitesinin hastalıkla olan birlikteliğinizde siz MS'li ve MS'li yakınlarına destek olacağı arzusu içindeyiz. Başarılı bir yayın süreci geçirmesini umar, tüm MS’lilere sevdikleriyle birlikte mutlu bir yaşam dileriz.
           

Prof. Dr. Murat TERZİ