• https://www.facebook.com/Karadenizmultiplskleroz/?fref=ts
  • https://twitter.com/SaMSunMS
  • https://www.instagram.com/karadenizmultiplsklerozdernegi/?hl=tr

Anasayfa

Karadeniz Multipl Skleroz Derneği korosu kuruluyor, sesine güvenen veya daha önceden müzik geçmişim var diyen MS tanısı almış olan tüm hastalarımız koromuza katılım için başvurabilir. Başvurular için : www.karadenizms.com adresinde ki formu doldurun veya Facebook sayfamıza mesaj gönderin. Başvuru İçin Tıklayınız
Değerli Katılımcılarımız, Multipl skleroz’a multidisipliner yaklaşım, MS hastalarının klinik takibi ve yaşam kalitesinin artırılması bakımından oldukça önemlidir. MS hastalarının klinik özelliklerine göre uygulanan fizyoterapi ve nörorehabilitasyon programları bu multidisipliner yaklaşımların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu kapsamda daha önce İzmir ve Kütahya’da gerçekleştirilen ‘Multipl Sklerozda Fizyoterapi ve Nörorehabilitasyon sempozyumu’nun üçüncüsü, yine multidisipliner bir katılımla 11-13 Mayıs 2018’de Samsun’da gerçekleştirilecektir. Multipl sklerozda mevcut fiziksel özürlülüğe yönelik farklı fizyoterapi deneyimlerinin paylaşılacağı bu toplantıda multipl sklerozun tanı ve ayırıcı tanısı, MS’de psikolojik ve kognitif rehabilitasyon ile fiziksel özürlülük arasındaki ilişkinin tartışılacağı oturumlara da yer verilecektir. Mayıs 2018’de, Karadeniz baharında, Samsun’da birarada olmak dileği ile…
Samsun'da bu yıl 07 Mayıs - 12 Mayıs 2018 tarihleri arasında beşincisini gerçekleştireceğimiz Multipl skleroz (MS) hasta kampı, sosyal paylaşım ve hasta yaşam kalitesinin artırılması açısından oldukça katkı sağlamaktadır. Projemiz kapsamında Samsun Mavi Işıklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde MS hastaları ve yakınlarının katılımıyla beş günlük program yapılacaktır.
Multipl skleroz hastalarının sosyal paylaşımda bulunması var olan yorgunluk, anksiete, depresyon, yürüme güçlüğü, dengesizlik şeklindeki problemlerine olumlu katkı sağlamaktadır . Samsun'da bu yıl 14 -19 Mayıs tarihleri arasında dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz MS hasta kampı, sosyal paylaşım ve hasta yaşam kalitesinin artırılması açısından oldukça katkı sağlamaktadır.
24 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 10:30 - 12:30 arasında tüm Multipl Skleroz hastaları ve yakınlarını Canik Kültür Merkezinde ki Hasta Okuluna bekliyoruz detaylı bilgileri klinik hemşirleri veya kendi hemşirelerinizden elde edebilirsiniz...
Multipl skleroz veya kısa adıyla MS diye adlandırdığımız hastalık,toplumlarda genel olarak az bilinen ve hakkında bir şeyler söylenmesi güç olan bir beyin ve omirilik hastalığıdır.Genç kişilerde yaşam kalitesini güçsüzlük ve titreme gibi şikayetler nedeniyle günlük işlerinde zorluklar yaşayabilmektedir.ayrıca ankisiyete,depresyon yorgunluk,idrara sık gitme ve kaçırma gibi şikayetler de yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
15/06/2016 - 15/07/2016 tarihleri arasında MS hastalarının katılacağı fotoğraf yarışması düzenliyoruz yarışmaya aşağıda ki linkten veya karadenizms@karadenizms.com adresine mail ile ayrıca OMÜ Nöroloji A.B. Doç.Dr.Murat Terzi adresine CD/DVD/USB veya baskılanmış olarak kargo ile göndererek kişisel bilgilerinizde bir formda olacak şekilde gönderebilirsiniz.Başvurular ve katılım şartnameleri ile ilgili bilgilere www.karadenizms.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Doç.Dr. Murat Terzi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) “MS Hasta Okulu Projesi” kapsamında ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile 60 MS hastasına 5 günlük “Hayata Gülümse” sloganıyla hasta eğitim ve rehabilitasyon kampı düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen kampta Samsun, Amasya, Tokat, Kütahya, İzmir, Konya, Trabzon ve Kıbrıs’tan MS hastaları yer aldı. Kampta fizyoterapi, aromaterapi, reflekssoloji, psikoterapi ve plates gibi çeşitli konularda eğitim alan hastalar ile yakınları, aynı zamanda da 5 gün tatil yapma imkanı buldu.
19 Mayıs Üniversitesi Nöroloji Anabilim dalı kliniğinde Multipl Skleroz (MS) ile ilgili ulusal ve uluslararası bir çok klinik çalışma yürütülmektedir.
Doç. Dr. Murat Terzi ile beraberinde ki klinik ve hemşire ekibi bu hafta da Samsun'nun Bafra Asarcık veÇarşamba ilçesi ve civarında ki MS hastalarını evlerinde ziyaret etti.Bizleri evlerinde misafir eden tüm hastalarımıza Karadeniz Ms derneği olarak teşekkür ederiz.Belirli periyotlarla hastalarımızı evlerinde ziyaretimiz devam edecektir.
 2                      
                       Atakum/SAMSUN                       karadenizms@karadenizms.com                   0 362 319 19  19 / Dahili : 3077
                                                        
                                                                                                            Anasayfa                   Hakkımızda                      Ms Buluşma              Ziyaretçi Defteri

                         Ms Nedir ?                  Klinik Çalışmalar              Etkinlikler                   İletişim